top of page

Кейси
для натхненн
я і мотивації

      

ПРОМОЦІЯ ФОНДУ У СТИЛІ FLAT LAY (флетлей)

Flat Lay (флетлей) – це фото декількох пов’язаних між собою предметів, розкладених на рівній поверхні, зроблене зверху. Власне термін «flat lay» перекладається як «плоске положення».

         У кожному кадрі, зробленому у стилі флетлей, є один ключовий предмет. У нашому випадку цим ключовим предметом є книга. Власне, кожне фото у стилі флетлей буде популяризувати одну книгу з бібліотечного фонду.

         Флетлей – це самостійний тип контенту, який допомагає показати «вміст» книги або процес її читання.

         Фото у стилі флетлей – це не просто зображення книги з іншими пров’язаними предметами. Це – завжди візуальна історія, яку треба передати глядачеві; це композиція, вкладена у фотокадр. Тому треба попередньо для себе сформулювати те, про що ви хочете розповісти своїм кадром. У предметній фотографії, окрім композиції, є сюжетна лінія. І кожен елемент на фото має її підтримувати. Предмети на фото повинні бути пов’язані однією темою, розповідати одну історію, формувати один настрій.

 

В основі кожної сюжетної історії лежить дія. Тому предмети на фото не повинні бути «ідеально статичними», наприклад, печиво краще сфотографувати розкришеним, один із ґудзиків розстібнутим, а олівець неідеально наточеним.

Для створення динамічного кадру викладати предмети треба по діагоналі, не в одну лінію. Щоб створити баланс на фотографії, менші за розміром предмети варто змішувати з більшими.

У флетлеї важливі усі деталі, тому добору реквізиту варто приділити багато уваги. При цьому треба завжди пам’ятати про тему предметної розкладки навколо центральної книги, щоб у результаті композиція набула цілісного вигляду. Головна умова композиції – залишити пусті місця між предметами. Це допоможе виділити деталі і фото буде не сильно захаращеним.

Предмети в кадрі варто розташовувати рівномірно: уявно розділіть фото на 9 рівних квадратів і у точках їх перетину, чи вздовж цих ліній розмістіть основні предмети. Ще фахівці рекомендують деякі предмети розташовувати так, щоб вони входили в кадр не повністю, а частково (виходили за межі кадру). Це створюватиме певну інтригу і активізуватиме уяву глядача стосовно того, що залишилося за межами кадру.

 

Кольори у фотокадрі мають поєднуватися між собою. Стосовно їх використання діє «правило професіоналів» із таким співвідношенням:  60 : 30 : 10, де:

60% - основний колір;

30% - додатковий колір;

10% - акцентні плями.

 

Фотографувати композицію телефоном чи фотоапаратом потрібно зверху, під прямим кутом. Для цього можна використовувати штатив чи стати на стілець. Найкраще фотографувати при денному природньому освітленні, біля вікна чи на підвіконні.

Фон, на якому фотографуються книга та пов’язані з нею предмети, найкраще зробити однотонним, щоб він не перетягував на себе увагу. Популярними є такі фактури для фону: під мармур, під цеглу, трава, шерстяна в’язка, килим з довгим ворсом, теплий плед, скатертина, диванна подушка, підлога, лавка та інші.

При виборі конкретного кольору треба орієнтуватися на колір основного об’єкту кадру – книги. І залежно від цього фон робити темнішим чи світлішим. Якщо обкладинка книги різнокольорова, то для кадру використовують фон з відтінками натурального дерева – вони вважаються універсальними.

Зазвичай фото у стилі флетлей роблять квадратними за формою. Тому, якщо фотографія робиться телефоном, варто зразу ж виставити квадратне налаштування у камері.

Радимо при фотографуванні декілька разів попереставляти викладені предмети, зробити декілька знімків, що певним чином відрізняються розташуванням цих предметів, а потім вибрати найвдаліший кадр.

Зроблені бібліотекарями фото книг у стилі флетлей можна розмістити на інтернет-ресурсах бібліотеки з додатковим текстом про те, що ці книги з фондів бібліотеки можна взяти почитати (викладення фото можна присвятити якійсь календарній даті, що пов’язана з темою книги). А ще саму  викладку (книга + предмети до неї) можна розмістити на абонементі чи в читальних залах і заохочувати відвідувачів самим зробити телефоном фото книги у стилі флетлей.

Стиль флетлей допомагає презентабельно продемонструвати книгу (книги) з бібліотечного фонду і стимулювати зацікавленість  нею у користувачів (реальних чи потенційних), а відтак – збільшити книговидачу бібліотеки.

Актуальні курси з бібліотечної справи з можливістю отримання сертифіката для бібліотекаря без спеціальної освіти

 

 

  1. Центр неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв / Режим доступу: https://nakkkim.edu.ua/instituti/institut-publichnogo-upravlinnya-ta-kadrovoji-politiki  

  2. Дія. Цифрова освіта / Режим доступу: https://osvita.diia.gov.ua/courses/bazovij-serial-1-sezon 

  3. Освітній проєкт ГО «Відкритий Університет Майдану» / Режим доступу: https://vumonline.ua/courses/  

  4. Платформа Prometheus /Режим доступу: https://prometheus.org.ua/courses-catalog/ 

  5. Платформа ОСВІТИ : Каталог курсів підвищення кваліфікації 2024 з напрямку «Бібліотекар» / Режим доступу: https://pifa.com.ua/category/bibliotekar/ 

  6. Культура і Креативність /Режим доступу: https://www.culturepartnership.eu/ua/publishing/proposal-writing-course .

 

Також слідкуйте за анонсами:

СЕЗОННИЙ ЦИКЛ ЗАХОДІВ

«ФРАНЦУЗЬКА ВЕСНА В БІБЛІОТЕЦІ»

 

  Щороку в різних містах України у квітні проводиться фестиваль французької культури «Французька весна», де українців знайомлять із сучасним французьким мистецтвом (кіно, живопис, музика, література тощо). Фестиваль проводиться Французьким культурним центром і Посольством Франції в Україні з 2004 року (у 2024 – 20 років).

  У цей час бібліотеки теж можуть присвятити свою весну (не лише квітень) реалізації сезонного циклу заходів «Французька весна в бібліотеці» і провести різнопланові активності, щоб познайомити своїх користувачів не лише з сучасним французьким мистецтвом, а з усім, що має відношення до Франції: країна загалом, французи як нація, французька мова, французька кухня, французький шарм і мода, французька література і мистецтво, видатні французи, зв’язок Франції з Україною (спільне) тощо. При такій 3-місячній різноплановості можна добре пропіарити відповідний тематичний фонд. Французьких письменників (класичних і сучасних) дуже багато, тому проблем з літературою для виставки чи перегляду творів французів бути не повинно. Виставку можна оформити на увесь період «Французької весни у бібліотеці».

  Окремо можна виставити твори письменників-нефранцузів, але події в книгах яких відбуваються у Франції (наприклад, «Голова з площі Пігаль» українця Андія Кокотюхи або «Маленька паризька книгарня» німкені Ніни Джордж; не художня книга – «Школа паризького шарму» американки Джеймі Кет Каллан). Виставку можна назвати «Французький присмак літератури».

Так само підібрати літературу для іншої виставки чи перегляду про Францію як країну та її особливості. Залежно від наявних джерел виставку поділити на декілька тематичних розділів. Варто зробити про Францію виставку-кросворд із довідковою та іншою літературою, де можна знайти відповіді на питання. Виставку можна назвати «Книжковий шарм елегантної Франції».

Проводити усю весну різноманітні соціокультурні заходи та створювати медіапродукти за творами окремих французьких письменників чи інших видатних французьких діячів (Жак Ів Кусто, Рене Декарт, Жанна д’Арк, Бонапарт Наполеон, Шарль де Голь, Коко Шанель тощо).

Деякі з них можна в межах Французької весни присвятити їхнім дням народження. Деякі дати народження французьких письменників весною:

                  2 квітня – Еміль Золя                     

9 квітня – Шарль Бодлер

16 квітня – Анатоль Франс

20 травня – Оноре де Бальзак.

  Можна взяти теми не лише літературні, а й архітектурні. У Франції багато всесвітньо відомих архітектурних пам’яток і по ним можна зробити онлайн огляди (прогулянки) чи онлайн екскурсії: Лувр, Ейфелева вежа, Собор Паризької Богоматері, Версальський палац, Тріумфальна арка тощо.

Для молодіжної аудиторії бібліотека може організувати Драйвову музичну бібліовечірку «Французький поцілунок»; а для підліткової – вікторину «Що ти знаєш про Францію?».

Протягом усієї весни у бібліотеці зробити тематичну «французьку» фотозону з обов’язковим використанням книжок з фонду.

  Визначити, можливо у зоні обслуговування є навчальні заклади, де вивчають французьку – для них зробити огляд літератури (перш за все довідкової і пізнавальної) французькою або двомовну.

Проводити мовні заходи як з французької мови, так і з української, акцентуючи увагу на тому, що в українській мові дуже багато відомих слів іншомовного походження є запозиченими саме з французької.

Деякі запозичені слова з французької мови:

Кондиціонер                 Сертифікат                   Квартира

Жалюзі                         Фестиваль                     Екран

Реклама                        Диплом                         Білет

Монстр                         Десерт                           Костюм

Бюджет                         Банкомат                      Патріот

Парламент                    Журі                             Альбом

 

Бібліотечні слова: абонемент енциклопедія  автограф.

 

  Окремий інформаційний блок – французька кухня, її історія та впив на інші кухні світу. Можна підібрати відповідну аудиторію – учні та студенти, які вчаться на кухарів чи технологів. Підкреслити, що українці споживають багато страв з французької кухні: багети, круасани, олів’є, еклери, жульєн тощо) + книги із кулінарії з французькими стравами.

Показати Францію як столицю моди, шарму, шику і стилю – захід по книжкам (+ зустріч зі стилістом) про французький шарм, чи створити медіапродукт на цю тему, наприклад: «Французький стиль: світ бездоганного смаку».

  Можна провести захід чи створити медіапродукт про зв’язки Франції з Україною (історичні і сучасні) – з назвою Бібліотечне рандеву «Франція і Україна: перетин доль та подій»:

- Жуль Верн (ексклюзивний переклад творів  створила Марко Вовчок);

- Анна Ярославна (дочка Ярослава Мудрого – королева Франції);

- Оноре де Бальзак (одружений на українці, жив у Бердичеві);

- син Пилипа Орлика Григір (служив у французькій армії, був французьким дипломатом, маршалом Франції);

- Марія Башкирцева (з Полтавщини , жила, померла і похована в Парижі; перша жінка в світі, картини якої придбав Лувр);

- Михайло Остроградський (математик з Полтавщини зі світовим ім’ям 6 років навчався в Парижі);

- Іван Сірко і козаки (у Франції встановлена меморіальна дошка; брали участь у боях Тридцятилітньої війни у складі французької армії);

- Симон Петлюра (жив, був убитий і похований; зараз існує Українська бібліотека ім. С. Петлюри в Парижі);

- Бонапарт Наполеон (його Цивільний кодекс 1804 року ліг в основу нинішнього Цивільного кодексу України).

  Із темою Франції у бібліотекарів можуть виникнути й інші варіанти активностей для своїх молодих користувачів. Тому у кожної книгозбірні буде своя особлива «Французька весна у бібліотеці».

ІННОВАЦІЙНІ ФОРМИ ЗАХОДІВ ФАХОВОГО ЗРОСТАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ТА ПІДВИЩЕННЯ ЇХ ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ

 

         В умовах сьогодення методистам для проведення навчально-методичних заходів з метою підвищення професійних компетентностей працівників бібліотек потрібно використовувати різноманітні формати подачі необхідної і корисної професійної інформації.

         Пропонуємо 15 таких проформ і методів:

 

АТРАКЦІОН ДЛЯ МОЗКУ – зі словом «атракціон» у більшості людей асоціюється «американські гірки», каруселі, гойдалки у парках розваг, що привертають увагу своєю ефективністю і незвичайністю. Але атракціони можна влаштовувати не лише в парках розваг, а й для мозку бібліотечних працівників. Тобто в якості навчально-методичного заходу можна організувати професійні «гойдалки» чи «каруселі» (залежно від теми), щоб активізувати мозкову діяльність бібліотекарів.

 

ДЕБАТИ – чітко структурований і спеціально організований публічний обмін думками між декількома (зазвичай, двома) сторонами з актуальної теми. Цей різновид публічної дискусії учасники дебатів спрямовують на переконання у своїй правоті третьої сторони, а не один одного, тобто намагаються сформувати у слухачів позитивне враження від власної позиції.

         Дебати – командна, рольова, інтелектуальна гра, суть якої полягає в тому, що обрані команди аргументовано доводять тезу, запропоновану до обговорення, а інші – опонують їй.

         Як гра – дебати демократичні, оскільки передбачають чесність, рівність можливостей, повагу до опонента. Участь у навчальних дебатах дає учасникам змогу відчути переваги такого способу обговорення дискусійних питань. Гру оцінює журі.

 

ДІЛОВА (РОЛЬОВА) ГРА – ділова гра передбачає імітацію управлінських ситуацій з розподіленням ролей між учасниками для прийняття рішень. Завданнями ділових (рольових) ігор є визначення рівня професійної підготовленості бібліотечних працівників; розвинення згуртованості; уміння працювати в команді та аргументовано відстоювати свою точку зору; удосконалення бібліотечної майстерності.

         Для ділової (рольової) гри має бути розроблений сценарій (текст, що описує сюжет гри), спірне питання, умови гри та її оцінку, розподілення ролей із заданими моделями поведінки гравців. На практиці більшість рольових ігор – це одноактна сценка без заздалегідь написаних реплік.

 

ЗУМІНАР-КОНСУЛЬТАЦІЯ – зараз багато методично-консультаційних заходів проводиться не «в живому» режимі, а за допомогою онлайн сервісів, в т.ч. й ZOOM. Саме слово «зумінар» означає «семінар, зустріч в режимі онлайн (на платформі ZOOM»). Тобто зумінар-консультація – це онлайновий навчально-консультаційний захід, що проводиться на платформі ZOOM.

 

КЕЙС-ІНТЕНСИВ – взагалі метод кейсів – це метод конкретних ситуацій, метод ситуаційного аналізу. Це техніка навчання, що використовує опис реальних ситуацій (у нашому випадку – у бібліотечній діяльності). Учасники кейс-інтенсиву (напруженого і обмеженого в часі) мають розібратися в суті проблеми, запропонувати можливі рішення і вибрати найкраще з них. Зазвичай кейси ґрунтуються на реальному фактичному матеріалі або на наближені до реальної ситуації.

 

КЛУБОК ДУМОК – метод, який використовують при групових заняттях. Для більшої наочності можна використати справжній клубок ниток, який в розмотаному вигляді буде передаватися з рук в руки кожному учаснику. Учасник, у якого в руках нитка, ділиться своїми думками із заданої модератором теми, і передає наступному. Коли усі думки озвучені і клубок – в руках модератора – можна підсумувати сказане.

 

КОНСУЛЬТАРІУМ – метою методичних консультаріумів є інформаційно-комунікаційна підтримка працівників бібліотек, роз’яснення законодавчих положень, поради фахівця з якихось питань, надання порад по роботі.

 

МЕТОДИЧНИЙ ТРЕНАЖЕР – це інтенсивний практичний навчально-методичний захід (або його складова частина), а також так можна назвати методичне видання з комплектом необхідних вправ, запитань, тестів, практичних завдань, що стосуються різних аспектів бібліотечної роботи. Термін «тренажер» взагалі означає навчально-тренувальний пристрій, який штучно імітує різні обставини і ситуації. Тобто він призначений для відпрацювання робочих навичок і неодноразового використання.

 

МЕТОДИЧНИЙ ТРИПТИХ ЧИ ДИПТИХ (об’єднаних однією темою) – триптих (від грецького слова «складений втричі»); диптих (від грецького слова «складений удвоє») – твір, який складається з 3-х або 2-х частин, об’єднаний спільною ідеєю. Часто «триптих» використовують у художніх творах. Можуть його використовувати і методисти, організувавши маштабний навчально-методичний захід, який складається з 3-х чи, відповідно, 2-х частин (це можуть бути 2-3 дні, а може бути один день з 2-3 самостійних частин з перервами). Обов’язкова умова: усі частини мають бути поєднані однією великою темою чи ідеєю.

 

ПЕЧА-КУЧА – сам термін «печа-куча» японського походження і дослівно означає  «балаканину». Печа-куча – це презентація дуже коротких повідомлень, спеціально обмежених за формою і тривалістю. Повідомлення йдуть одне за одним – «на кучу». Ключовий принцип «печа-куча»: «Стисло! Ясно! Конкретно!».

 

ПРАКТИКУМ – вид практичного навчання, заняття, яке носить обов’язково набуття та реалізацію практичних навичок.

 

ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ – продуктивний і насичений методичний захід з поєднанням теоретичної і практичної частини. «Творча» – означає, що учасники мають проявляти свою креативність, таланти і вміння, щоб щось «творити»; а «лабораторія» – це місце, де проводиться щось практичне, тобто перевіряється теорія. У творчій лабораторії має бути наявний творчий процес, активна діяльність учасників для вирішення якоїсь професійної задачі.

Поширенню командної динаміки, розумової мобільності та  психологічного комфорту учасників сприяють вправи та розминки під керівництвом психолога.

 

ТРЕНІНГИ – це активний метод отримання нової інформації, теоретичних знань людиною з практичною перевіркою запропонованих умінь та навичок. Тобто тренінг – це спосіб навчання фахівців виконання певної роботи, призначеної для відпрацювання необхідних навичок.

 

ФАХОВА ДИСКУСІЯ – це форма колективного обговорення, мета якого – знайти правильний розв’язок складного фахового (у нашому випадку – бібліотечного) питання через висловлення власних міркувань та зіставлення поглядів опонентів на цю проблему. Під час такого обговорення виявляються різні позиції, озвучуються протилежні думки, а інтелектуальний стимул підштовхує до активного мислення.

 

ФАХОВИЙ МАЙСТЕР-КЛАС – майстер-клас – це свого роду добровільна передача знань, принципів та досвіду для вдосконалення своєї фахової майстерності (майстерності бібліотечного працівника). Майстер-клас – одна з ефективних форм розповсюдження власного досвіду і власної методики (наприклад, проведення талановитим бібліотекарем соціокультурного заходу, де інші бібліотекарі виступають в ролі не лише глядачів, а й безпосередніх учасників (замість підліткової аудиторії).

БІБЛІОТЕЧНИЙ  ЦИТАТНИК

(підбірка висловів про бібліотеки, що надихають)

 

  • «Бібліотека – це свобода. Свобода читати, свобода спілкуватися. Це освіта, це дозвілля, це притулок і це доступ до інформації. Бібліотеки – це місця, куди приходять по інформацію. Книги – це лише верхівка інформаційного айсбергу».

Ніл Гейман,

англійський письменник-фантаст,

«Чому наше майбутнє залежить від читання»

 

 

  • «Якщо стара бібліотека була джерелом, до якого йшли всі, хто бажав знань, то новітня – це водопровід, який розносить життєдайну вологу по будинкам».

Мельвіль Дьюї,

американський бібліограф,

засновник і президент Американської бібліотечної асоціації

 

 

  • «Бібліотеки – це єдиний наявний механізм для проведення культурної політики держави. Інших немає».

Брати Капранови,

українські письменники і видавці

 

  • «Бібліотека – це майже як компанія, гурт живих друзів, особистостей. У дні, коли вам трохи самотньо чи сумно, можна звернутися до книжок. Вони тут».

Жан-Клод Кар’єр,

французький письменник і актор

 

 

  • «Є лише один дійсно невичерпний скарб – це велика бібліотека».

П’єр Буаст,

 французький лексикограф і поет

 

 

  • «Якщо ви не цінуєте бібліотеки, значить ви не цінуєте інформацію, культуру та мудрість».

 Ніл Гейман,

англійський письменник-фантаст,

«Чому наше майбутнє залежить від читання»

 

  • «Бібліотеки – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі».

Василь Сухомлинський,

український педагог, публіцист, письменник

 

 

  • «Погану бібліотеку можна перетворити на добру, якщо укомплектувати її та поставити притомного бібліотекаря. Закриття бібліотеки – це кінець. Закриту бібліотеку знову відкрити практично неможливо».

 Брати Капранови,

українські письменники і видавці

 

  • «Бібліотека: місце, де можна знайти все, що вам потрібно, якщо ви знайдете людину, яка знає, де це знаходиться».

 Гаррі Мартін,

американський академік

 

 

  • «Бібліотека – це місце, яке є сховищем інформації, яке дає кожному громадянину рівний доступ до неї. Це дружній простір. Це безпечне місце, притулок від світу. Це місце з бібліотекарями».

Ніл Гейман,

англійський письменник-фантаст,

Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара

рекомендує власні медіапродукти для проведення заходів:

 

Державні дати

 

22.01 День Соборності України

https://view.genial.ly/63b543c112e4fc0018cb72f8/interactive-image-interactive-image

«Соборна мати-Україна одна для всіх, як оберіг» - інтерактивний плакат

«Єдина духом Україна» - інтерактивний плакат

 

29.01  День пам’яті героїв Крут

https://www.youtube.com/watch?v=a9HeLYa7JKk&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=3

 «Герої Крут – наша сила, наша історія» - відеоролик

 

21.03 Всесвітній день поезії

https://view.genial.ly/61ea93021cb8ac001223a80a/presentation-vsesvitnij-den-poeziyi-2103

Онлайн-квест

 

23.04 Тиждень молодіжної книги

https://view.genial.ly/61eea4b9ab95a700133c7d52/interactive-content-tizhden-molodizhnoyi-knigi

Онлайн-квест

 

26.04 Річниця Чорнобильської трагедії

https://view.genial.ly/60913f6e574dda0dbcdb597e/presentation-ink-presentation

Онлайн-квест

 

18.05 День вишиванки

https://view.genial.ly/61ec0cce4ddc500013e94425/interactive-content-den-vishivanki

Онлайн-квест

 

28.06 День Конституції України

https://www.youtube.com/watch?v=cQRBipePMwM&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=6

«Конституція України» - відеоролик

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=446&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Конституція – правовий оберіг Держави» – онлайн-подорож Основним Законом України

 

28.07 День Хрещення та День Державності

https://www.youtube.com/watch?v=-AsTWFAMbBk&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9

28.07 «День Хрещення – спадкоємність тисячолітньої історії» - відеоролик

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=515&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

28.07 «День Державності» інтерактивний плакат

 

12.08 День молоді

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=448&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Сучасна молодь в сучасному світі» - інтерактивний плакат

 

23.08 День Державного Прапора України

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=517&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаємо великий наш народ» - інтерактивний плакат

 

24.08 День Незалежності України

https://www.youtube.com/watch?v=ZPjlu-QFK5Y&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=5

«Незалежне життя – ось де справжня мета» (О.Олесь) – відеоролик

https://view.genial.ly/6091a9715301740da8bfdc39/interactive-content-nezalezhnist

Онлайн-квест до річниці Незалежності України

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=514&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

16.07 «Перший крок до Незалежності. Декларація про Державний суверенітет України» - інтерактивний плакат

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=432&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«24 серпня – День Незалежності України» - інтерактивний плакат

 

14.10 День українського козацтва

https://view.genial.ly/609036ca5b45940d87fbc5e5/presentation-quest-kozak-day

«Онлайн-квест до Дня козацтва»

https://view.genial.ly/633aa16f6906190011b77f1a/interactive-content-kozactvo

«Козацькому роду нема переводу» - інтерактивний плакат

19. 10 День відповідальності людини

https://view.genial.ly/61e80cc09509d90013493060/interactive-content-den-vidpovidalnosti-lyudini

Онлайн-квест

 

09.11 День української писемності та мови

https://view.genial.ly/609258b60514260d208a354c/presentation-den-pisemnosti

Онлайн-квест

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=530&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Рідна мова – коріння нації» - інтерактивний плакат

 

10.12 День прав людини (75 років з часу прийняття Генеральною Асамблеєю ООН «Загальної декларації прав людини» (1948))

https://view.genial.ly/608cf54c9356fa0d08857d09/interactive-content-breakout-adventure

«Права людини» - онлайн-квест

 

14.12 День вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС

https://view.genial.ly/638f195b1d044200182ba9e9/interactive-content-chornobil

«Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій землі» - інтерактивний плакат

 

130 років з часу відкриття Трипільської культури в Україні (1893)

https://www.youtube.com/watch?v=9TbIP8EOM78&list=PLlNfcNyCICdiorqlWfYhaFStiaHXqhpFA&index=2

«Українці – нащадки Трипільської  цивілізації» - відеоролик

 

80 років визволення Полтави від нацистів

https://www.youtube.com/watch?v=fcuU9b6URFs&list=PLlNfcNyCICdgULAkO8ON9iRk6tdjkPAeW&index=10

«День міста Полтави» - відеоролик

https://view.genial.ly/6091fd015001420d1914cdff/interactive-image-pamyatniki-poltavi

«Пам’ятники Полтави» - онлайн-квест

 

Літературні події

 

225 років першій публікації «Енеїда» І. Котляревського (1798)

https://www.youtube.com/watch?v=bwGoyarrtbw&list=PLlNfcNyCICdjqu6ynD6O1kAwi8E_ApTu8

«Енеїда» І. Котляревського – відеоролик

 

https://view.genial.ly/62d7e2abe994f00019706a6c/interactive-content-ancient-greece-info

«Зачинатель української літератури» - інтерактивний плакат

 

20 років першій публікації «Чорнильне серце» К.Функе

https://www.youtube.com/watch?v=ogmbBvAOY4w&list=PLlNfcNyCICdiMZ-XsfEsncBXw6yAYKp7Q&index=3

«Чорнильне серце» К.Функе – аудіоролик

 

Олесь Гончар

https://www.youtube.com/watch?v=q0EN-YyM-zg&list=PLlNfcNyCICdhwdV25aLnhCeTYI6JYiow8&index=66

«Полтавщина читає Гончара» - відеоролик

 

Жуль Верн

https://view.genial.ly/63982c1b3e8e310018ee5c33/presentation-vintage-circus-presentation

«Жуль Верн – письменник, винахідник, мандрівник» - інтерактивний плакат

Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара

рекомендує власні медіапродукти для проведення заходів:

 

Державні дати

 

22.01 День Соборності України

https://view.genial.ly/63b543c112e4fc0018cb72f8/interactive-image-interactive-image

«Соборна мати-Україна одна для всіх, як оберіг» - інтерактивний плакат

«Єдина духом Україна» - інтерактивний плакат

 

29.01  День пам’яті героїв Крут

https://www.youtube.com/watch?v=a9HeLYa7JKk&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=3

 «Герої Крут – наша сила, наша історія» - відеоролик

 

21.03 Всесвітній день поезії

https://view.genial.ly/61ea93021cb8ac001223a80a/presentation-vsesvitnij-den-poeziyi-2103

Онлайн-квест

 

23.04 Тиждень молодіжної книги

https://view.genial.ly/61eea4b9ab95a700133c7d52/interactive-content-tizhden-molodizhnoyi-knigi

Онлайн-квест

 

26.04 Річниця Чорнобильської трагедії

https://view.genial.ly/60913f6e574dda0dbcdb597e/presentation-ink-presentation

Онлайн-квест

 

18.05 День вишиванки

https://view.genial.ly/61ec0cce4ddc500013e94425/interactive-content-den-vishivanki

Онлайн-квест

 

28.06 День Конституції України

https://www.youtube.com/watch?v=cQRBipePMwM&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=6

«Конституція України» - відеоролик

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=446&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Конституція – правовий оберіг Держави» – онлайн-подорож Основним Законом України

 

28.07 День Хрещення та День Державності

https://www.youtube.com/watch?v=-AsTWFAMbBk&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9

28.07 «День Хрещення – спадкоємність тисячолітньої історії» - відеоролик

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=515&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

28.07 «День Державності» інтерактивний плакат

 

12.08 День молоді

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=448&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Сучасна молодь в сучасному світі» - інтерактивний плакат

 

23.08 День Державного Прапора України

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=517&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаємо великий наш народ» - інтерактивний плакат

 

24.08 День Незалежності України

https://www.youtube.com/watch?v=ZPjlu-QFK5Y&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=5

«Незалежне життя – ось де справжня мета» (О.Олесь) – відеоролик

https://view.genial.ly/6091a9715301740da8bfdc39/interactive-content-nezalezhnist

Онлайн-квест до річниці Незалежності України

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=514&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

16.07 «Перший крок до Незалежності. Декларація про Державний суверенітет України» - інтерактивний плакат

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=432&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«24 серпня – День Незалежності України» - інтерактивний плакат

 

14.10 День українського козацтва

https://view.genial.ly/609036ca5b45940d87fbc5e5/presentation-quest-kozak-day

«Онлайн-квест до Дня козацтва»

https://view.genial.ly/633aa16f6906190011b77f1a/interactive-content-kozactvo

«Козацькому роду нема переводу» - інтерактивний плакат

19. 10 День відповідальності людини

https://view.genial.ly/61e80cc09509d90013493060/interactive-content-den-vidpovidalnosti-lyudini

Онлайн-квест

 

09.11 День української писемності та мови

https://view.genial.ly/609258b60514260d208a354c/presentation-den-pisemnosti

Онлайн-квест

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=530&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Рідна мова – коріння нації» - інтерактивний плакат

 

10.12 День прав людини (75 років з часу прийняття Генеральною Асамблеєю ООН «Загальної декларації прав людини» (1948))

https://view.genial.ly/608cf54c9356fa0d08857d09/interactive-content-breakout-adventure

«Права людини» - онлайн-квест

 

14.12 День вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС

https://view.genial.ly/638f195b1d044200182ba9e9/interactive-content-chornobil

«Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій землі» - інтерактивний плакат

 

130 років з часу відкриття Трипільської культури в Україні (1893)

https://www.youtube.com/watch?v=9TbIP8EOM78&list=PLlNfcNyCICdiorqlWfYhaFStiaHXqhpFA&index=2

«Українці – нащадки Трипільської  цивілізації» - відеоролик

 

80 років визволення Полтави від нацистів

https://www.youtube.com/watch?v=fcuU9b6URFs&list=PLlNfcNyCICdgULAkO8ON9iRk6tdjkPAeW&index=10

«День міста Полтави» - відеоролик

https://view.genial.ly/6091fd015001420d1914cdff/interactive-image-pamyatniki-poltavi

«Пам’ятники Полтави» - онлайн-квест

 

Літературні події

 

225 років першій публікації «Енеїда» І. Котляревського (1798)

https://www.youtube.com/watch?v=bwGoyarrtbw&list=PLlNfcNyCICdjqu6ynD6O1kAwi8E_ApTu8

«Енеїда» І. Котляревського – відеоролик

 

https://view.genial.ly/62d7e2abe994f00019706a6c/interactive-content-ancient-greece-info

«Зачинатель української літератури» - інтерактивний плакат

 

20 років першій публікації «Чорнильне серце» К.Функе

https://www.youtube.com/watch?v=ogmbBvAOY4w&list=PLlNfcNyCICdiMZ-XsfEsncBXw6yAYKp7Q&index=3

«Чорнильне серце» К.Функе – аудіоролик

 

Олесь Гончар

https://www.youtube.com/watch?v=q0EN-YyM-zg&list=PLlNfcNyCICdhwdV25aLnhCeTYI6JYiow8&index=66

«Полтавщина читає Гончара» - відеоролик

 

Жуль Верн

https://view.genial.ly/63982c1b3e8e310018ee5c33/presentation-vintage-circus-presentation

«Жуль Верн – письменник, винахідник, мандрівник» - інтерактивний плакат

Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара

рекомендує власні медіапродукти для проведення заходів:

 

Державні дати

 

22.01 День Соборності України

https://view.genial.ly/63b543c112e4fc0018cb72f8/interactive-image-interactive-image

«Соборна мати-Україна одна для всіх, як оберіг» - інтерактивний плакат

«Єдина духом Україна» - інтерактивний плакат

 

29.01  День пам’яті героїв Крут

https://www.youtube.com/watch?v=a9HeLYa7JKk&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=3

 «Герої Крут – наша сила, наша історія» - відеоролик

 

21.03 Всесвітній день поезії

https://view.genial.ly/61ea93021cb8ac001223a80a/presentation-vsesvitnij-den-poeziyi-2103

Онлайн-квест

 

23.04 Тиждень молодіжної книги

https://view.genial.ly/61eea4b9ab95a700133c7d52/interactive-content-tizhden-molodizhnoyi-knigi

Онлайн-квест

 

26.04 Річниця Чорнобильської трагедії

https://view.genial.ly/60913f6e574dda0dbcdb597e/presentation-ink-presentation

Онлайн-квест

 

18.05 День вишиванки

https://view.genial.ly/61ec0cce4ddc500013e94425/interactive-content-den-vishivanki

Онлайн-квест

 

28.06 День Конституції України

https://www.youtube.com/watch?v=cQRBipePMwM&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=6

«Конституція України» - відеоролик

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=446&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Конституція – правовий оберіг Держави» – онлайн-подорож Основним Законом України

 

28.07 День Хрещення та День Державності

https://www.youtube.com/watch?v=-AsTWFAMbBk&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9

28.07 «День Хрещення – спадкоємність тисячолітньої історії» - відеоролик

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=515&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

28.07 «День Державності» інтерактивний плакат

 

12.08 День молоді

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=448&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Сучасна молодь в сучасному світі» - інтерактивний плакат

 

23.08 День Державного Прапора України

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=517&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаємо великий наш народ» - інтерактивний плакат

 

24.08 День Незалежності України

https://www.youtube.com/watch?v=ZPjlu-QFK5Y&list=PLlNfcNyCICdiQZVlgvRFQBAzMVwPt2Ij9&index=5

«Незалежне життя – ось де справжня мета» (О.Олесь) – відеоролик

https://view.genial.ly/6091a9715301740da8bfdc39/interactive-content-nezalezhnist

Онлайн-квест до річниці Незалежності України

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=514&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

16.07 «Перший крок до Незалежності. Декларація про Державний суверенітет України» - інтерактивний плакат

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=432&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«24 серпня – День Незалежності України» - інтерактивний плакат

 

14.10 День українського козацтва

https://view.genial.ly/609036ca5b45940d87fbc5e5/presentation-quest-kozak-day

«Онлайн-квест до Дня козацтва»

https://view.genial.ly/633aa16f6906190011b77f1a/interactive-content-kozactvo

«Козацькому роду нема переводу» - інтерактивний плакат

19. 10 День відповідальності людини

https://view.genial.ly/61e80cc09509d90013493060/interactive-content-den-vidpovidalnosti-lyudini

Онлайн-квест

 

09.11 День української писемності та мови

https://view.genial.ly/609258b60514260d208a354c/presentation-den-pisemnosti

Онлайн-квест

https://libgonchar.org/index.php?option=com_content&view=article&id=530&tmpl=component&lang=uk&Itemid=47

«Рідна мова – коріння нації» - інтерактивний плакат

 

10.12 День прав людини (75 років з часу прийняття Генеральною Асамблеєю ООН «Загальної декларації прав людини» (1948))

https://view.genial.ly/608cf54c9356fa0d08857d09/interactive-content-breakout-adventure

«Права людини» - онлайн-квест

 

14.12 День вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС

https://view.genial.ly/638f195b1d044200182ba9e9/interactive-content-chornobil

«Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій землі» - інтерактивний плакат

 

130 років з часу відкриття Трипільської культури в Україні (1893)

https://www.youtube.com/watch?v=9TbIP8EOM78&list=PLlNfcNyCICdiorqlWfYhaFStiaHXqhpFA&index=2

«Українці – нащадки Трипільської  цивілізації» - відеоролик

 

80 років визволення Полтави від нацистів

https://www.youtube.com/watch?v=fcuU9b6URFs&list=PLlNfcNyCICdgULAkO8ON9iRk6tdjkPAeW&index=10

«День міста Полтави» - відеоролик

https://view.genial.ly/6091fd015001420d1914cdff/interactive-image-pamyatniki-poltavi

«Пам’ятники Полтави» - онлайн-квест

 

Літературні події

 

225 років першій публікації «Енеїда» І. Котляревського (1798)

https://www.youtube.com/watch?v=bwGoyarrtbw&list=PLlNfcNyCICdjqu6ynD6O1kAwi8E_ApTu8

«Енеїда» І. Котляревського – відеоролик

 

https://view.genial.ly/62d7e2abe994f00019706a6c/interactive-content-ancient-greece-info

«Зачинатель української літератури» - інтерактивний плакат

 

20 років першій публікації «Чорнильне серце» К.Функе

https://www.youtube.com/watch?v=ogmbBvAOY4w&list=PLlNfcNyCICdiMZ-XsfEsncBXw6yAYKp7Q&index=3

«Чорнильне серце» К.Функе – аудіоролик

 

Олесь Гончар

https://www.youtube.com/watch?v=q0EN-YyM-zg&list=PLlNfcNyCICdhwdV25aLnhCeTYI6JYiow8&index=66

«Полтавщина читає Гончара» - відеоролик

 

Жуль Верн

https://view.genial.ly/63982c1b3e8e310018ee5c33/presentation-vintage-circus-presentation

«Жуль Верн – письменник, винахідник, мандрівник» - інтерактивний плакат

ІДЕЇ ДЛЯ МОЛОДІЖНОГО ПРОСТОРУ У БІБЛІОТЕЦІ

Наводимо для ознайомлення ідеї для молодіжного простору в бібліотеці, запропоновані учасниками Національної конференції «Реформування закладів культури» в рамках проєкту Інституту соціокультурного менеджменту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури»:

 

кіноклуб                       фотоклуб                      клуб вивчення мов

дівчачий клуб               правознавчий клуб       клуб любителів кішок

театральний клуб                 кулінарні курси            клуб любителів пісні

           дебатний клуб              волонтерський клуб     неформальні молодіжні групи

клуб мандрівників        курси макіяжу              клуб молодих дизайнерів

                  школа рукоділля                 клуб вишивання           клуб мережевого маркетингу 

клуб кавоманів          клуб любителів чаю     екскурсії рідним краєм

клуб малювання               клуб акваріумістів        клуб фольклорних традицій

клуб астрології і нумерології                                         клуб кактусистів і фіалководів

клуб філателістів і нумізматів                              клуб туристів і краєзнавців

клуб любителів анекдотів                                    товариства національних меншин

проведення Дня депутата                                    клуб «Що? Де? Коли?»,  КВК

курси продажів товарів через Інтернет                                генеалогічний клуб

клуб прихильників здорового способу життя.

ІГРОВІ ФОРМИ ТУРИСТИЧНОГО КРАЄЗНАВСТВА

ЗА ДОПОМОГОЮ GPS НАВІГАЦІЇ,

ЯКІ МОЖНА ВИКОРИСТАТИ В БІБЛІОТЕЧНІЙ ПРАКТИЦІ

У наш час з’являється багато ігрових форм туристичного краєзнавства, яке залучає все більшу кількість людей. Такі форми являють собою інтелектуальну складову з фізичним навантаженням, духом суперництва та дозволяють весело провести час. Мабуть, найвідомішим різновидом ігр такого плану є квест в місті чи селі. Менш відомими серед бібліотекарів,

але цікавими саме з боку розвитку туризму є ігри з використанням GPS, навігації такі як:

Геокешинг (geocaching від грец. γεο – Земля та англ. Cache – схов) – туристична гра із застосуванням GPS, яка полягає у знаходженні схову, створеного іншими учасниками гри. У цю гру можна грати сім'єю, гуртом або поодинці. Основна ідея полягає в тому, що одні гравці готують схов, за допомогою GPS визначають його географічні координати та повідомляють про них в Інтернеті. Інші використовують ці координати і свої GPS-приймачі для пошуку схову.

У деяких варіантах гри схов рекомендується створювати тільки в місцях, які представляють природний, історичний, культурний, географічний інтерес. Тому створення і пошук сховів перетворюються в активний пізнавальний процес. Гравці отримують безліч цікавих відомостей про визначні пам'ятки. Заохочуються схови, де ставиться оригінальне і важке (наприклад, багатокрокове) пошукове завдання.

Geo-tagging геотагінг – визначення географічних координат об’єктів, що знайдені за

підказками та фотографіями.

Геокрос – змагання на швидкість проходження командами локацій за заданими географічними координатами із наданням фото- та відеозвітів. Такі рухливі пізнавальні ігри можна проводити зі школярами та студентами вашого населеного пункту. Фотознімки об'єктів вони можуть робити на мобільні телефони та викладати у соціальні мережі із додаванням координат і тегів (ключових слів). Таким чином, в Інтернеті буде створюватися віртуальний маршрут, яким можуть скористатися ваші гості.

 

Проект «Дія: Цифрова освіта» привертає увагу все більшої кількості українців. З 6 лютого в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Олеся Гончара постійно презентується національна онлайн-платформа «Дія. Цифрова освіта» для гостей творчих зустрічей, педагогів, членів громадських організацій та користувачів бібліотеки. Присутні дізнаються про корисність цифрової освіти для ефективної комунікації громадян в сучасному світі, для професійної діяльності педагогів, а також для батьків стосовно безпеки дітей в інтернеті. Фахівці бібліотеки допомагають опанувати цифрові навички всім бажаючим.

bottom of page