Зміни до Закону України «Про культуру»
6 червня 2024 р. був прийнятий Закон України № 3792-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми», який набере чинності 6 жовтня 2024 р.
Цим документом внесено зміни, серед іншого, й до Закону України «Про культуру». Так, зокрема, його доповнено статтею 4³ «Механізми унеможливлення насильства та жорстокого поводження з дитиною в закладах культури, в яких у колективах перебувають діти». Вона визначає конкретні дії керівника і працівників закладів культури (в т.ч. й бібліотек) стосовно створення ненасильницької атмосфери у закладі.
Із текстом цього закону можна ознайомитися на порталі Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3792-20#Text
ЗАТВЕРДЖЕНА ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
ЩОДО ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ
на період до 2030 року
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 року № 243-р затверджено «Державну цільову національно-культурну програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року». Програма розроблена на виконання Закону про державну мову та Стратегії розвитку державної мови, що були прийняті раніше.
Нею передбачено створення умов для підвищення обізнаності громадян про порядок застосування норм законодавства про державну мову у різних сферах суспільного життя.
Програма включає пункти про проведення літературно-мистецьких, національно-патріотичних, інформаційних, соціокультурних заходів з популяризації української мови, презентації українських книг; обговорення важливих соціальних, культурологічних, історичних тем, що висвітлюються в сучасній українській літературі; запровадження безоплатних курсів із вивчення української мови для громадян, які не вивчали українську мову.
Ознайомитися з повним текстом цього документа можна на вебпорталі Верховної Ради України
за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/243-2024-%D1%80#Text
ПАМ’ЯТНІ ДАТИ 2024-2025 років –
ВІДЗНАЧАЄМО НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ
Верховна Рада України прийняла Постанову від 21 грудня 2023 р. № 3536-IX «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках». У двох додатках до цієї Постанови перераховані ювілейні календарні дати 2024 і 2025 років, які будуть урочисто відзначатися на державному рівні.
Багато бібліотечних активностей організовуються саме до таких дат, тож працівникам публічних бібліотек варто ознайомитися з цим переліком у повному обсязі. Зробити це можна на сайті Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3536-20#Text
ЗАКУПІВЛЯ КНИГ І ПЕРІОДИКИ БІБЛІОТЕКАМИ
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 року № 523 внесені доповнення до пункту 19 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану (затвердженого постановою КМУ від 9.06.2021 р. № 590).
Цей пункт доповнений словами: «придбання книг та періодичних видань для поповнення фондів бібліотек». Тобто, якщо раніше Держказначейство не пропускало платежі на придбання нових книг чи для передплати періодичних видань, оскільки це було заборонено, то тепер такі бюджетні платежі дозволяються.
НА ГРОМАДСЬКОМУ ОБГОВОРЕННІ В МІНІСТЕРСТВІ –
ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПУБЛІЧНУ БІБЛІОТЕКУ
На вебсайті Міністерства культури та інформаційної політики України у рубриці «Для громадськості» (підрубрика «Консультації з громадськістю») в Орієнтовному плані проведення консультацій з громадськістю на 2023 рік на квітень місяць передбачені громадські консультації стосовно двох важливих для бібліотечної спільноти документів.
По-перше, Міністерство планує затвердити зміни до Типових правил користування бібліотеками в Україні, а по-друге, затвердити Типове положення про публічну бібліотеку. І це дуже добре, бо такого документу наразі взагалі не існує і він, у разі прийняття, став би орієнтиром для документального оформлення роботи публічних бібліотек.
У рубриці вказані контактні особи, їхні телефони та електронні адреси, через які можна додати свої пропозиції та зауваження до зазначених проєктів документів.
ВІДЗНАЧАЄМО ПОДВИГИ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ –
Є ПЛАН ЗАХОДІВ ДО 2026 року
Кабінет Міністрів України видав розпорядження від 30 березня 2023 р. № 269-р «Про затвердження плану заходів з відзначення подвигів ветеранів війни, проявлених під час захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, на період 2023 – 2026 років».
План заходів передбачає, серед іншого, видання і популяризація книг, пов’язаних з російсько-українською війною (художніх і мемуарних); популяризацію літератури, створеної ветеранами війни; організацію та проведення інформаційних заходів з поширення об'єктивної інформації щодо подвигів ветеранів війни.
Також у плані – проведення просвітницьких заходів національно-патріотичного спрямування до державних свят, стосовно російсько-української війни, про видатних осіб українського державотворення та борців за незалежність України; таких, що спрямовані на утвердження української національної та громадянської ідентичності, виховання почуття вдячності і поваги до ветеранів війни.
Очікується і розроблення та впровадження методичних рекомендацій щодо представлення подій, пов’язаних з російсько-українською війною, та висвітлення подвигів ветеранів війни.
Ознайомитися з повним текстом цього розпорядження КМУ можна на сайті Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/269-2023-%D1%80#Text
ЗАТВЕРДЖЕНІ НОВІ ФОРМИ ЗВІТНОСТІ
ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕК
7 лютого 2023 року набрав чинності наказ Міністерства культури та інформаційної політики України від 28 листопада 2022 року № 463 (зареєстрований в Мін’юсті 23 січня 2023 року) «Про затвердження форм звітності про діяльність публічних та спеціальних бібліотек, а також інструкцій щодо їх заповнення».
Цим документом затверджені три нові форми державної статистичної звітності: № 6-НК (річна) «Звіт про діяльність публічної бібліотеки за 20___рік»; № 6-НК (зведена) (річна) «Зведений звіт про діяльність публічних бібліотек за 20___рік»; № 80-а-рвк (річна) «Зведений звіт публічних та спеціальних бібліотек за 20___рік».
До кожної форми звітності затверджена детальна інструкція щодо її заповнення.
Відповідно попередні форми звітності публічних бібліотек тепер не застосовуватимуться, оскільки наказ 2007 року, яким вони були затверджені, втратив чинність.
Нові форми звітності та інструкції щодо їх заповнення вводяться в дію, починаючи зі звіту за 2023 рік.
Детально ознайомитися з текстом документа можна на порталі Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0137-23#Text
Електронний каталог «Книжки на ринку» -
орієнтир для держави при поповненні бібліотечних фондів
Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження» від 19 червня 2022 р. № 2313-IX. Він стосується, в основному, видавничої справи, але й містить декілька норм, які мають безпосереднє відношення до публічних бібліотек, зокрема, щодо поповнення бібліотечних фондів за бюджетні кошти.
Ці норми пов'язані із всеукраїнським електронним каталогом «Книжки на ринку». Так, згідно з Законом «поповнення бібліотечних фондів публічних бібліотек за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів здійснюється виключно книжковою продукцією, відомості про яку включені до електронного каталогу «Книжки на ринку».
За прийнятим Законом до функцій Українського інституту книги, серед іншого, відноситься й «реалізація програм для сприяння поповненню фондів бібліотек книжковою продукцією, відомості про яку включені до електронного каталогу «Книжки на ринку».
З повним текстом прийнятого Закону можна ознайомитися на вебпорталі Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2313-20#Text
АКТУАЛІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ У ЗВ’ЯЗКУ З ВІЙНОЮ
Міністерство культури та інформаційної політики України розробило Рекомендації щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України з метою їх захисту від поширення ворожих інформаційних впливів. Документ не є нормативно-правовим актом, обов’язковим до виконання, носить лише рекомендаційний характер і може застосовуватися публічними бібліотеками.
Зокрема під вилучення підпадають книги: зміст яких порушує вимоги статті 2 закону "Про захист суспільної моралі"; внесені Держкомтелерадіо до переліку видань, які не рекомендовані до ввезення на територію України; внесені Держкомтелерадіо до переліку видань, яким відмовлено у ввезені на територію України; автор (один із авторів) яких внесений до переліку осіб, що становлять загрозу національній безпеці; до авторів або видавництв застосовано санкції відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони; автори яких публічно підтримують агресію Росії проти України.
Не рекомендується зберігати у бібліотеках фізично зношені та морально застарілі видання, зокрема періоду СРСР, за винятком окремих екземплярів, що становлять ядро бібліотечного фонду (видання краєзнавчого характеру, книжкові пам'ятні видання).
Треба звернути увагу на те, що незалежно від форми власності, установи не можуть вилучати з фондів документи, які внесені до переліку цінних та рідкісних видань, унікальних документальних пам'ятних видань.
У профільному міністерстві вважають, що бібліотекам варто припинити наповнення своїх фондів виданнями, які мають походження, виготовлені чи ввезені з території Росії чи окупованих територій України. А сам процес вилучення літератури з фондів рекомендується здійснювати поступово і виважено.
Детально з рекомендаціями можна ознайомитись на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України за посиланням: https://mkip.gov.ua/files/pdf/rekomendacii.pdf
НОВЕ У ТРУДОВИХ ВІДНОСИНАХ ПІД ЧАС ВІЙНИ
24 березня набрав чинності Закон України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-IX. Ним встановлено багато новел у трудовій сфері (в основному обмежувального характеру), які вводяться на час дії воєнного стану. Наразі цей період встановлено до кінця квітня, але влада може його продовжити. Після закінчення дії режиму воєнного стану усі норми, встановлені цим Законом втрачають чинність і знову починають діяти ті норми трудового права, які існували раніше.
Детальний аналіз трудових новел викладено у розділі цього блогу «Поради, рекомендації, консультації», а з повним текстом зазначеного вище Закону можна ознайомитися на вебсайті Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text
ЗНАЙОМИМОСЯ З «ПОЛТАВСЬКИМ»
ВИПУСКОМ «БІБЛІОСВІТУ»
Вийшов у світ ювілейний «полтавський» випуск інформаційного вісника «Бібліосвіт», що видає Державна бібліотека України для юнацтва, присвячений 45-річчю заснування Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара. У № 4 за 2021 рік «Бібліосвіту» розміщено більше десятка інформаційних матеріалів провідних фахівців Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара та публічних бібліотек області, присвячених різним аспектам бібліотечної роботи. Також вміщений матеріал про найстарішу книгозбірню України – Гадяцьку публічну бібліотеку ім. Лесі Українки, якій виповнилося 160 років.
З електронною версією «полтавського» випуску «Бібліосвіту» № 4 за 2021 можна ознайомитися на сайті Державної бібліотеки України для юнацтва за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1D8-Lf4yj-7R3-_PuzFnsDXeZ2IGBRQbN/view
ВЕРХОВНА РАДА ВИЗНАЧИЛАСЯ З ПАМ’ЯТНИМИ ДАТАМИ,
ЯКІ БУДУТЬ ВІДЗНАЧАТИСЯ НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ
Верховна Рада України прийняла постанову № 1982-IX від 17 грудня 2021 року «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках». У двох додатках до неї перераховані усі календарні дати, які будуть урочисто відзначатися на державному рівні у 2022 та 2023 роках. У переліках зазначені не лише видатні особистості літератури, історії, науки, мистецтва, а й події, важливі для України, а також річниці знакових художніх фільмів-ювілярів.
Багато бібліотечних активностей організовуються саме до таких дат, тож працівникам публічних бібліотек варто ознайомитися з цим переліком у повному обсязі. Зробити це можна на сайті Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1982-20#Text
ПЛАН ЗАХОДІВ З РЕАЛІЗАЦІЇ
СТРАТЕГІЇ ЛЮДСЬКОГО РОЗВИТКУ НА 2021-2023 РОКИ –
Є РОБОТА Й ДЛЯ БІБЛІОТЕК
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1617-р від 9.12.2021 р. затверджено «План заходів з реалізації Стратегії людського розвитку на 2021-2023 роки». Певні пункти цього плану стосуються й діяльності публічних бібліотек.
Так, оперативна ціль 3.2. «Розвиток бібліотечної справи та популяризація читання» передбачає такі дії: оновлення Правил користування бібліотеками (грудень 2022); затвердження Типового положення про публічну бібліотеку (квітень 2022); оновлення форм звітності (січень 2022); адаптація вебсайтів бібліотек для осіб з порушенням зору (до кінця 2023); досягнення оновлення бібліотечних фондів щороку щонайменше на 5% за рахунок бюджетів (до кінця 2023); забезпечення бібліотек комп’ютерною технікою та доступом до Інтернету в щонайменше 60% ТГ; проведення заходів з популяризації історії України, її видатних особистостей та військової історії; активізація інформаційної політики щодо популяризації актуальних на ринку праці професій та професійного розвитку.
Крім того, Планом встановлено упорядкування умов праці працівників сфери культури (липень 2022); розробка безоплатних онлайн курсів та програм підвищення кваліфікації працівників культури (до кінця 2023); запровадження нових моделей діяльності багатофункціональних Центрів культурних послуг (квітень 2022); утворення щонайменше 120 Центрів культурних послуг в ТГ (до кінця 2023).
Містить План й залучення молоді до заходів, спрямованих на формування здорового способу життя, та інформаційні кампанії з популяризації принципів здорового та збалансованого харчування.
Детальніше ознайомитися із зазначеним документом можна на сайті Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1617-2021-%D1%80#Text
ЗАКОНОДАВЧА ЗАБОРОНА АНТИСЕМІТИЗМУ В УКРАЇНІ –
КРОК ДО ПОБУДОВИ ТОЛЕРАНТНОГО СУСПІЛЬСТВА
Верховною Радою України прийнятий Закон України "Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні" від 22 вересня 2021 р. № 1770-IX. Він набрав чинності 09 жовтня 2021 р.
Закон – невеликий за обсягом, має лише шість статей, але надважливий за змістом. Він визначає антисемітизм як певне сприйняття євреїв, що виражається у ненависті до них. Законом встановлено перелік основних проявів антисемітизму (в т.ч. й заперечення Голокосту). Також встановлено юридичну відповідальність за будь-які прояви антисемітизму, а саме цивільно-правову, адміністративну та кримінальну. І чітко визначена заборона антисемітизму в Україні.
Норми цього Закону працівники публічних бібліотек можуть використати при проведенні заходів до Міжнародного дня терпимості (толерантності) – 16 листопада (щорічно), розповідаючи не лише про терпимість до представників єврейської національності, а й про заборону проявів ненависті до них, встановлену на законодавчому рівні.
Із повним текстом Закону України "Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні" можна ознайомитися на порталі Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1770-20#Text
Тематичні інформаційні матеріали
від Українського інституту національної пам'яті – бібліотекарям
На вебсайті Українського інституту національної пам'яті у рубриці "Інформаційні матеріали" є підрубрика "Бібліотекарям", в якій зібрані, структуровані і упорядковані за тематикою інформаційні матеріали, які можна використати працівникам бібліотек при підготовці та проведенні різноманітних заходів. Матеріали на сайті для бібліотекарів присвячені державним святам (наприклад, Дню Конституції, Дню Незалежності) чи пам'ятним та скорботним датам (наприклад, трагедії Бабиного Яру, Дню пам'яті загиблих захисників, Дню пам'яті Героїв Крут).
Рекомендуємо колегам скористатися представленими матеріалами при написанні сценаріїв заходів у бібліотеці, створенні методичної та бібліографічної продукції тощо.
Опубліковано е-каталог за результатами щорічного конкурсу
"Кращі практики молодіжної роботи-2020"
На порталі "Молодіжний працівник" (розділ "Про програму", підрубрика "Конкурс найкращі практики молодіжної роботи") розміщений електронний варіант каталогу "Кращі практики молодіжної роботи - 2020", де опубліковані відібрані конкурсні матеріали з практиками молодіжної роботи за минулий рік від різних установ та організацій. Брали участь у цьому конкурсі за 2020 рік і наші колеги з Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді та Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. Остання – взагалі стала переможницею конкурсу-2020.
Ознайомившись з молодіжними практиками з каталогу, бібліотекарі можуть взяти ідеї для своєї роботи, а ознайомившись із Правилами цього конкурсу можуть подати
наступного року і свою заявку зі своєю практикою молодіжної роботи в бібліотеці.
Тематичний фокус конкурсу на наступний рік – "аналіз потреб молоді".
Є ще одна спеціальна номінація цього конкурсу, яка буде цікава бібліотекам маленьких населених пунктів: "Найкраща практика молодіжної роботи в Україні в малій громаді" (мала – до 10 000 мешканців). Тож закликаємо бібліотеки області, які обслуговують юнацтво і молодь, брати участь у цьому конкурсі та використовувати вже наявні кращі молодіжні практики у своїй роботі.
Проєкт Закону України "Про свята, пам'ятні дати і скорботні дні" – на громадському обговоренні
На вебсайті Міністерства культури та інформаційної політики України на громадське обговорення виставлено текст Пропозиції та зауваження до нього приймаються
в електронному варіанті до середини жовтня.
Подібного за тематикою закону в Україні ще не було, тому наше профільне Міністерство розробило його, бажаючи врегулювати в одному законодавчому акті визначення та ознаки тих календарних дат, які ми відзначаємо, і відмінності між ними.
Оскільки бібліотеки активно використовують календар пам'ятних дат, плануючи і організовуючи свою роботу, то вони можуть ознайомитися з текстом пропонованого проєкту закону і надіслати свої пропозиції чи зауваження до нього у вигляді порівняльної таблиці
(як є і як пропонується змінити).
Нова редакція Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" – прийнята у першому читанні
Нова редакція Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" – прийнята у першому читанні
Постановою № 1722-ІХ від 08 вересня 2021 року "Про прийняття за основу проєкту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" Верховна Рада України нову редакцію нашого профільного Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу". Тепер текст законопроєкту буде доопрацьовуватися відповідно до запропонованих поправок і лише після цього винесеться на голосування у Верховній Раді у другому і третьому читанні.
Будемо слідкувати за новинами у Верховній Раді і як тільки нову редакцію закону приймуть остаточно, ми детально його проаналізуємо і розмістимо аналіз та роз'яснення окремих положень закону на нашому методичному блозі.