top of page
Поиск

WOW-ВИСТУП БІБЛІОТЕКАРЯ (7 правил ораторського мистецтва для працівників бібліотек)

Фото автора: Biblio PLBiblio PL

Сьогодні працівники публічних бібліотек мають володіти не лише вузькоспеціалізованими знаннями з бібліотекознавства та бібліографії, а й так званими гнучкими (надпрофесійними) навичками, одне з яких – ораторське мистецтво. Вміння публічно виступати необхідне і для вдалого проведення соціокультурних заходів у бібліотеці, і для цікавої презентації роботи бібліотеки в цілому перед громадою, і для відстоювання інтересів бібліотеки перед місцевою владою, і для ефективної реклами бібліотечних послуг.

Звичайно, що навики публічного виступу відточуються саме в процесі постійних публічних виступів, але спеціалісти у цій галузі дають корисні практичні поради, як підготуватися і власне виступити перед публікою, щоб цей виступ мав ефект. На що звернути увагу?


1. НАЗВА ВИСТУПУ – МАГНІТ. Назва публічного виступу має бути потужним магнітом для потенційної аудиторії. Назва допомагає «продати» виступ. Ідеї для вдалої назви: використовуйте у назвах питання: «Чому?», «Як?», «Що?» («Чому сучасні підлітки не люблять читати?, Як перевести фонд на УДК?, Що варто зробити, аби бібліотека стала центром громади?);використовуйте цифри, бо конкретика приваблює (10 фактів про читання, яких ви не знали, 5 популярних книжок для підлітків, топ-10 кращих детективів); поєднуйте непоєднуване і створюйте парадокси (Великі відкриття маленьких мрійників, Про серйозні речі – з гумором); римуйте слова, бо римований текст краще сприймається і запам’ятовується.

2. ПОЧАТОК ВИСТУПУ – ЗАЦІКАВЛЕННЯ. Головне завдання промовця на початку виступу – завоювати довіру слухачів і зацікавити їх. На початку – інтригуйте (щось почніть розповідати, а потім скажіть, що незабаром дізнаються продовження); на початку виступу можна поділитися цікавим, а ще краще приголомшливим фактом; можна розпочати з цитати чи прислів’я, але цитувати треба ту людину, яка відома слухачам, а сама цитата має безпосередньо бути пов’язана з темою виступу; можна розпочати виступ із запитання до аудиторії. Іноді на початку потрібен короткий опис того, що відбуватиметься (треба зробити анонс).

3. СПІЛКУВАННЯ З АУДИТОРІЄЮ – ОБОВ’ЯЗКОВЕ. Оратор повинен уміти спілкуватися з аудиторією. Не треба цього боятися. Ставте запитання, вислуховуйте відповіді, стежте за реакцією людей. Під час виступу можна використовувати відкриті запитання (ті, що потребують відповіді), риторичні (ті, що не потребують відповіді) та опитування. Опитування – потужний інструмент, щоб зрозуміти, куди рухатися далі (запитати: підніміть руки, кому знайоме це слово, чи хто був у цій місцевості, чи хто читав цю книгу тощо). До речі, якщо оратор перший підніме руку, то побільшає шансів, що інші також піднімуть: буває, що слухач не піднімає руку лише із-за страху, що він буде один. Тримайте постійний зоровий контакт з аудиторією, імпровізуйте і діліться власним досвідом за темою виступу.

4. ПОМІРНА ЖЕСТИКУЛЯЦІЯ – МАЄ БУТИ. Під час виступу намагайтеся поводитися так, щоб аудиторії було важко звикнути до вас: рухайтеся сценою, чергуйте логіку та емоції, говоріть жваво і жестикулюйте. Що більша аудиторія, то ширшими мають бути жести спікера. Руки тримайте перед собою і жестикулюйте на рівні живота і грудей. Жестикулюючи, «розкривайте долоні». Людині, яка показує розкриті долоні, ми підсвідомо починаємо довіряти. Тому жестикулюйте так, щоб продемонструвати аудиторії розкриті долоні.

5. ЗНАХОДЬТЕ МІСЦЕ ДЛЯ ГУМОРУ. У виступі знаходьте місце для гумору, бо ми схильні довіряти більше тим, хто може нас розсмішити. Жартуйте на ті теми, які є близькими вашим слухачам. А для цього проаналізуйте свою цільову аудиторію. І ще: сміх – вірусний. Тому, що більша аудиторія, то легше її розсмішити. Окрім того, люди швидко заражаються емоціями тоді, коли перебувають близько одне біля одного. Тому, коли закінчиться епідемія, дбайте, щоб слухачі сиділи якомога щільніше.

6. РЕПЕТИЦІЯ ВИСТУПУ - ДЕКІЛЬКА РАЗ. Виступ треба обов’язково прорепетирувати. Проговорюючи свій текст уголос, постарайтеся відчути, які слова чи словосполучення звучать неприродньо, замініть їх більш влучними. Репетируючи свій виступ, ви краще відчуваєте матеріал, на думку спадають блискучі аргументи чи влучні жарти. Промовляючи текст уголос, ходіть туди-сюди: нові ідеї часто з’являються тоді, коли ви рухаєтеся. Перед виступом налаштуйтеся на позитив і переконайте себе, що вам усе вдасться. Не марнуйте часу на те, щоби вкотре повторити фрази промови.

7. ВИКОРИСТАНЯ СЛАЙДІВ. Слайди допомагають донести до слухачів ту інформацію, яку озвучує спікер. Вони демонструють складні дані (діаграми, графіки, таблиці), що полегшує сприйняття інформації. На слайди виносять лише суть своїх ідей. Не пишіть на слайді цілого речення, якщо думку можна передати трьома словами. Слайд має бути таким, щоб кинувши на нього оком, кожен слухач за 3 секунди зрозумів його основну ідею. І ще: довіряють не слайдам, довіряють людині. Отож, якщо ви хочете донести свою ідею до слухачів, то у центрі уваги має бути саме ви. А слайди – лише ваші помічники. Вони у жодному разі не можуть замінити вас.


125 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page